ACCESS ile VERİTABANI UYGULAMASI GELİŞTİRMEK

  
MS ACCESS ile VERİTABANI UYGULAMALARI
SEMİNER
SÜRE
16 Saat / 2 Gün
ÖN BİLGİ ve TEST
Kurumsal proje deneyimi
DOKÜMAN
Ders Notu, CD, istenirse Kitap
UYUMLULUK
Microsoft Access 2010 / 2013 (ENG, TR)
EĞİTİM YERİ
YERİNDE ve GRUP OLARAK (en çok 10 kişi)
DÜZEY
ORTA ve İLERİ
 
 
 
Tanımı
 
Microsoft Access yaygın kullanılan bir veritabanı (database) uygulamasıdır. Çeşitli yazılımlar için yalnızca bir veritabanı olarak kullanılabileceği gibi bir şirket için “kayıt takibi” olarak adlandırabileceğimiz cari hesap takibi, sipariş takibi, stok takibi konularda birden çok kişinin kullanabileceği çözümler geliştirmemizi de sağlar. Bu anlamda ekran formları ve raporlar olarak gelişmiş özelliklere sahiptir.
Access’i öğrenmek için baştan sona bir veritabanı projesi yapmak olduğunu düşünerek; seminerde bir şirketin müşterilerini, ürünlerini ve siparişlerini girecek, ardından sorgulayacak ve çeşitli görsel ve basılı raporları üretecek şekilde bir çalışma yapılacaktır. Böylece hem belli bir işin yerine getirilmesi hem de gelişmiş Access kullanımı sağlanacaktır
 
Amaçlar
 
•Bilgi işlemeye (çözüme ve analize) yardımcı olarak yeni beceriler kazandırmak.•Veritabanı tasarımı yapabilmek. Tablolar ve aralarındaki ilişkilerin kurabilmek. İlişkisel veritabanı sistemlerinin temellerini bilmek.•Tablolara veri girişi ya da çeşitli programlardan aktarımını yapabilmek.•Sorgulama (querying) yapabilmek. Parametrik sorgular düzenleyebilmek.•Çeşitli raporlar tasarlamak. Gruplamalı ve toplamlı vb. raporlar düzenleyebilmek.•Veri girişi ve görüntüleme için formlar tasarlamak. Formlar üzerinde grafikler görüntüleyebilmek.
 
Kimler İçin
 
Access üzerinde uygulamalar (çözümler) geliştirmek isteyen kullanıcılar için.
 
Ön Gereksinimler
•Temel Office ve Access kullanımını bilen ve en ez birkaç yıl deneyimli olan kullanıcılar.
 
•Windows işletim sisteminin temel kullanımını (klasör işlemleri, kopyalama, vb) bilmek.
•Ticari yazılımlar ya da çeşitli veritabanı (database) uygulamalarını kullanmış olmak.
•Office programın temel değişikliklerini ve ayarlarını yapabilmek.
 
Seminerin İçeriği
 
Seminerin içeriğinde aşağıdaki konular yer almaktadır. Konular, sunuşların ardından uygulama yapılacak işlenecektir.
 
Ünite 1. Veritabanı Mantığı
 
Veri, olaylar ve gerçeklerin kayıt edilmesiyle oluşur. Veritabanları (database) ise verilerin organize edilmiş halidir.
Veritabanları organizasyonların (karar alıcıların ya da operasyonel düzeydeki çalışanların) bilgi gereksinimi karşılamak amacıyla tasarlanırlar.
 
Ünite 2. Tablo Tasarımı
 
Veritabanı çok sayıda tablodan oluşur. Bu bölümde tabloların tasarımı ve tablolar arasındaki ilişkilerin (relationship) nasıl düzenlendiği anlatılmaktadır.
 
Ünite 3. Veri Girişi ve Alma (Import)
 
Veri girişi ve alma (import) işlemleri yapmak. Bu işlemler için tablo ve form görünümlerinin kullanımı.
 
Ünite 4. Sorgulama (Querying)
 
Tablolardaki verileri istenilen kriterlere göre sorgulanması bu bölümde yer alır. Farklı sorgulama türlerini öğrenmek (seçim, güncelleme, silme vb). Parametrik sorgular geliştirmek. Ayrıca Form ve Raporlara temel oluşturacak sorgular hazırlamak konusunda çalışma yapılır.
 
Ünite 5. Formlar
 
Veri girişi ve görüntüleme için formlar oluşturmak Access uygulamalarının temelini oluşturur. Formları oluşturmak, master/detay formları oluşturmak ve verilerin girişini/görüntülenmesini sağlamak bu bölümde yer alır. Ayrıca Formlar üzerinde çeşitli işlemler yapmak ve grafikler oluşturmak da bu bölümde yer alır.
 
Ünite 6. Raporlar (Reports)
 
Bir ya da daha çok tablo üzerindeki verilere ya da sorgulara bağlı olarak çeşitli raporlar tasarlamak yine Access’in en güçlü özelliklerindendir. Raporlar, gruplama ve hesaplama işlemlerini yapabilirler.
 
Ünite 7. Uygulama Geliştirmek
 
Tipik bir senaryo içinde Tablolar, sorgular, formlar ve raporlar oluşturmak. Ayrıca tüm bunlara erişimi kontrol eden bir ana form (switchboard) oluşturmak.
 
 
Ders Notu
 
Tüm uygulamaların temelini içeren bir ders notu verilecektir.
 
Katılımcı Belgesi
 
Faruk Çubukçu onaylı katılımcı belgesi verilecektir.
 
Not
 
Microsoft Access  2010/2013 ® Türkçe / İngilizce sürümleri  uyumludur
İhtiyaçlara göre kurs süresi uzatılabilir…
 
 
NOTLAR: Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek için ve bir demo çalışması için randevu alınız. Kurs kitaplarını mutlaka inceleyiniz (bir kopyasını isteyiniz).
Eğitmenin Youtube üzerindeki (yüzbinden fazla izlenen videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz.
(Kurumsal seminerler, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
 

Haberler & Duyurular

İZTO-Excel-Proje Yönetimi-ISO 27001 Eğitimleri İzmir Ticaret Odası ile birlikte düzenlediğimi eğitimler Ekim ayında da devam ediyor. Excel, Proje Yönetimi ve ISO 27001 konusunda eğitimlerimiz; KURUMSAL EXCEL UYGULAMALARI Kurumsal Hesap Tabloları, Veri Analizi, Grafikler, Finansal Uygulamalar – 18 Saat Tarih: 17-18-19 Ekim 13:00-19:00 Ücret: 300 TL PROJE YÖNETİMİ, TEMEL METOT/TEKNİKLERİ Ve MICROSOFT PROJECT UYGULAMASI Proje Yönetimi Süreçleri, Örnek Uygulamalar, Microsoft Project Uygulaması - 18 Saat Tarih: 31 Ekim, 1-2 Kasım 13:00-19:00 Ücret: 300 TL ISO 27001 - BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ - UYGULAYICI TEMEL EĞİTİMİ – 18 Saat Tarih: 24-25-26 Ekim 13:00-19:00 Ücret: 300 TL Bilgi ve Kayıt için: http://www.izto.org.tr/tr/egitimler
» Devamı


Schneider Excel yarışması Schneider’da Excel yarışması düzenledik. Elektrik ve enerji uzmanı Schneider şirketinin farklı lokasyonlarındaki fabrikalarında eş zamanlı olarak yaptığımız yarışmada katılımcılar, Excel’in etkin ve çözüm odaklı kullanımlarına karşı özel olarak hazırlanmış senaryolarda yarıştılar. “Entertaining Training”
» Devamı


Ofis Programları Uzmanlık Eğitimi Microsoft Office Programları Uzmanlık Sertifikası - Eğitimi Tarih: 28 Haziran – 28 Temmuz 2016 – 50 Saat - Salı ve Perşembe günleri 14:00-19:00 saatleri arasında Ücret: 975 TL (Belli kartlara 3 taksit) Yer: İZTO Sağlık Vakfı Eğitim Salonu Bilgi ve Kayıt için: http://www.izto.org.tr/tr/egitimler
» Devamı


Mart ayında VIESSMANN, MAHLE OTOMOTİV gibi sektörün önemli kuruluşlarından İleri Excel seminleri gerçekleştirdik. Kurumsal uygulamalı çözümlere odaklı Excel seminerlerimiz sektörün önemli şirketleri tarafından talep edilmekte. Özel kitaplarımız, uygulamalarımız ve deneyimimiz sayesinde seminerlerimiz çok verimli oluyor.
» Devamı


www.excelci.com sitemizde Excel videoları altı yüzü geçti. Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası Kurumsal Excel Çözümleri Sorularınız için Destek Hizmeti Temel, İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında detaylı uygulamalar
» Devamı


İLERİ EXCEL Kitabımız çıktı. KURUMSAL UYGULAMALI İLERİ EXCEL KİTABI
» Devamı


Faruk Çubukçu Excel Akademi Kurumsal Seminerlerinden görüntüler. Faruk Çubukçu Excel Akademi Kurumsal Seminerlerinden görüntüler.
» Devamı


Excel'de kurumsal seminerlere yoğun ilgi ve www.excelci.com ile kurumsal hizmetlerde gelişme Temel ve İleri Excel'de kurumsal çalışmalarımız yoğun bir tempoda devam ediyor. Şirketlerde, hafta sonu salonlarımızda "kamp" şeklinde. Ayrıca destek olarak www.excelci.com hizmetleri alan şirketler Excel'i profesyonelce kullanmayı öğreniyorlar.
» Devamı


Excel kitap serimiz yayında Kurumsal Uygulamalı Temel Excel kitabımız yayımlandı. Çalışma CD-ROM ve ek dokümanlarla birlikte satılmaktadır. Detaylı bilgi ve iletişim adresi için tıklayın.
» Devamı


kurumsal seminerleredufleks