EXCEL MAKROLARI

 
EA-EXCEL MAKROLARI
SEMİNER
SÜRE
8 Saat / 1 Gün
ÖN BİLGİ ve TEST
EA-İLERİ EXCEL ve Düzey Testleri
DOKÜMAN
Ders Notu, CD, istenirse Kitap
UYUMLULUK
Microsoft Excel 2010 ve Microsoft Excel 2013 (ENG, TR)
EĞİTİM YERİ
YERİNDE ve GRUP OLARAK (en çok 10 kişi)
DÜZEY
İLERİ (GELİŞMİŞ)
 
Tanımı
Excel’de çoğu kullanıcının karşılaştığı makrolar, rutin işlemlerin otomatik olarak (makrolar aracılığıyla) yapılmasını sağlar. Makro oluşturmada, yapılan işlemler adım adım kaydedilir. Kaydedilen bu adımlar farklı veriler üzerinde çalıştırarak bir sonraki benzer bir işlemin otomatik olarak yapılması sağlanır.
Amaçlar
              Excel’de kaydedilen (recorded) Makrolar geliştirmek
              Makroları çalıştırmak – çeşitli çalıştırma şekillerini öğrenmek
              Makro kodlarını incelemek/makro kodlarını değiştirmek
              Farklı senaryolar üzerinde çeşitli makro çözümleri geliştirmek ve uygulamak
 
Ön Gereksinimler
Temel Excel bilgisi. Fonksiyonlar (EĞER, DÜŞEYARA, tarih fonksiyonları, metin fonksiyonları), koşullu biçimlendirmeler, grafik işlemleri, filtreleme, sıralama ve pivot tablo işlemleri konularında temel uygulamaları yapabilecek Excel bilgi ve becerisi.
 
Excel Makroları - Konuları ve Uygulamaları
 
Konu 1: Makroların amacı ve Makro kaydetme mantığı
Konu 2: Basit bir makro kaydetmek – kaydetme adımları
Konu 3: Makro kaydetme seçenekleri – çalışma kitabı ve diğer kaydetme yerleri.
Konu 4: Makroyu çalıştırmak – çalıştırma seçenekleri – Araç çubuğu, kısayol tuşları, grafik          nesneleri ve komut düğmeleri. Makro güvenliği düzenlemeleri.
Konu 5: Makro kodlarını incelemek – makro kodları düzenleme ortamını (VB Editor, FC Editor) tanımak. Veri alanının değiştirilmesi teknikleri.
Konu 6: “Göreceli Başvuru” (absolute reference) ile kaydedilen makrolar.
 
Uygulamalar:
Farklı senaryolar içinde ve farklı örnek veriler üzerinde makrolar geliştirmek ve farklı çalıştırma şekilleriyle çalıştırmak:
 
 
 
1. Hesaplama İşlemleri için makro geliştirmek ve farklı veri sayfalarında uygulamak.
2. Biçimleme işlemleri için makro geliştirmek ve farklı veri sayfalarında uygulanması
3. Formül ve fonksiyonu kullanımıyla yapılan işlemlerinin makro ile farklı veri sayfalarından uygulanması (EĞER, ETOPLA ve diğer fonksiyonlar)
4. Haftalık rutin işlemler, Göreceli ve sabit adreslerin kullanımı. KAYDIR (OFFSET) fonksiyonu ile birlikte.
5. Filtre - Komut Düğmeleri
6. Text (Metin) İşlemleri
7. Pivot Tablo oluşturma
8. Grafik Oluşturma
9. Etopla (sumif) işlemleri / Göreceli Adresleme
10. Arama (gelişmiş filtreleme) işlemleri
11. Veri girişi / ekleme
12. Koşullu Biçimlendirme
13. E-Posta Gönderme
14. Gereksinimlere göre belirlenen konularda özel makrolar kaydetmek ve çalıştırmak.
 
 
NOT: Makrolar, Excel makro kaydedicisi tarafından kaydedilerek kod haline (script) getirilir. VBA kodu olarak da bilinen bu kodlar gerektiğinde düzenlenebilir. Onun dışında tümüyle VBA kodları (fonksiyonlar ve form tabanlı kodlar) yazmak ayrı bir seminer (Excel VBA Programlama) konusudur.
 
NOTLAR: Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu Seminerler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir.
Excel 2013 Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir. Aynı şekilde Excel 2010 sürümünü de desteklemektedir.
İleri Excel seminerleri için düzey belirleme testleri uygulanmaktadır. Testler için bizi arayınız ya da www.farukcubukcu.com/downloads.aspx adresinden indirin. Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo çalışması için randevu alınız. Kurs kitaplarını mutlaka inceleyiniz (bir kopyasını isteyiniz).
Eğitmenin Youtube üzerindeki (yüzbinden fazla izlenen) videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)


Haberler & Duyurular

İZTO-Excel-Proje Yönetimi-ISO 27001 Eğitimleri İzmir Ticaret Odası ile birlikte düzenlediğimi eğitimler Ekim ayında da devam ediyor. Excel, Proje Yönetimi ve ISO 27001 konusunda eğitimlerimiz; KURUMSAL EXCEL UYGULAMALARI Kurumsal Hesap Tabloları, Veri Analizi, Grafikler, Finansal Uygulamalar – 18 Saat Tarih: 17-18-19 Ekim 13:00-19:00 Ücret: 300 TL PROJE YÖNETİMİ, TEMEL METOT/TEKNİKLERİ Ve MICROSOFT PROJECT UYGULAMASI Proje Yönetimi Süreçleri, Örnek Uygulamalar, Microsoft Project Uygulaması - 18 Saat Tarih: 31 Ekim, 1-2 Kasım 13:00-19:00 Ücret: 300 TL ISO 27001 - BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ - UYGULAYICI TEMEL EĞİTİMİ – 18 Saat Tarih: 24-25-26 Ekim 13:00-19:00 Ücret: 300 TL Bilgi ve Kayıt için: http://www.izto.org.tr/tr/egitimler
» Devamı


Schneider Excel yarışması Schneider’da Excel yarışması düzenledik. Elektrik ve enerji uzmanı Schneider şirketinin farklı lokasyonlarındaki fabrikalarında eş zamanlı olarak yaptığımız yarışmada katılımcılar, Excel’in etkin ve çözüm odaklı kullanımlarına karşı özel olarak hazırlanmış senaryolarda yarıştılar. “Entertaining Training”
» Devamı


Ofis Programları Uzmanlık Eğitimi Microsoft Office Programları Uzmanlık Sertifikası - Eğitimi Tarih: 28 Haziran – 28 Temmuz 2016 – 50 Saat - Salı ve Perşembe günleri 14:00-19:00 saatleri arasında Ücret: 975 TL (Belli kartlara 3 taksit) Yer: İZTO Sağlık Vakfı Eğitim Salonu Bilgi ve Kayıt için: http://www.izto.org.tr/tr/egitimler
» Devamı


Mart ayında VIESSMANN, MAHLE OTOMOTİV gibi sektörün önemli kuruluşlarından İleri Excel seminleri gerçekleştirdik. Kurumsal uygulamalı çözümlere odaklı Excel seminerlerimiz sektörün önemli şirketleri tarafından talep edilmekte. Özel kitaplarımız, uygulamalarımız ve deneyimimiz sayesinde seminerlerimiz çok verimli oluyor.
» Devamı


www.excelci.com sitemizde Excel videoları altı yüzü geçti. Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası Kurumsal Excel Çözümleri Sorularınız için Destek Hizmeti Temel, İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında detaylı uygulamalar
» Devamı


İLERİ EXCEL Kitabımız çıktı. KURUMSAL UYGULAMALI İLERİ EXCEL KİTABI
» Devamı


Faruk Çubukçu Excel Akademi Kurumsal Seminerlerinden görüntüler. Faruk Çubukçu Excel Akademi Kurumsal Seminerlerinden görüntüler.
» Devamı


Excel'de kurumsal seminerlere yoğun ilgi ve www.excelci.com ile kurumsal hizmetlerde gelişme Temel ve İleri Excel'de kurumsal çalışmalarımız yoğun bir tempoda devam ediyor. Şirketlerde, hafta sonu salonlarımızda "kamp" şeklinde. Ayrıca destek olarak www.excelci.com hizmetleri alan şirketler Excel'i profesyonelce kullanmayı öğreniyorlar.
» Devamı


Excel kitap serimiz yayında Kurumsal Uygulamalı Temel Excel kitabımız yayımlandı. Çalışma CD-ROM ve ek dokümanlarla birlikte satılmaktadır. Detaylı bilgi ve iletişim adresi için tıklayın.
» Devamı


kurumsal seminerleredufleks